Başkanlık görüşmelerinde Akp miletvekillerinin oy kulanırken kurallar uymadığı belirtilmektedir. Bir önceki gizli oy kulanma işleminde Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın kabine girmeden oy kulanması kameralara yakalanmış ve suç işliyorsunuz diye uyaranlara ise ''Sanane, sana mı soracam ?'' cevabını vermişti. 

AKP Miletvekillerinin Kural Tanımaz Tavırları 

Birçok kişiden eleştri alan AKP Miletvekilleri, dün gece yasanın maddelerinin oylanmasında da aynı tavırları gösterdikleri belirtildi. Gizli oylamanın yapıldığı sırada AKP Miletvekillerinden bir kısmının kabine 3 kişi girdiği, bir kısmının ise kabine girmeden pulları göstererek oy kulandığı ve Meclis kurallarına uymadığı belirtildi. Miletvekili topluma örnek olması gerekirken, suç işledikleri seçim kurallarını ihlal ettikleri ve bunu devam ettirdiklerini belirten muhalefet vekilleri bu duruma isyan etti. Hüriyet köşe yazarı ise yazdığı yazıda bu duruma parmak basarak, getirilecek olan Başkanlık sisteminde denetimin çok zayıf olduğu gözükürken, mecliste gizli oylamada kuralı tanımayarak oy kulanan vekillerin gelecekte neler yapabileceğini bu durumundan anlamak zor değil ifadeleri kulanıldı. 

 

 

Bir Kabinde Üç Erkek Ne yapıyordunuz ?

CHP Kocaeli Miletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, dünkü yasa görüşmeleri oylamasındaki 3 erkek bir kabinde ne yapıyordunuz sorusunu fıkra ile sordu. CHP Miletvekili Kaplan, 3 vekilin aynı anda aynı kabinde oy kulandıgını  belirterek. ''Aynı kabinde 3 erkek vekil oy kullanıp gizliliği ihlal etmediyseniz, ne yapıyordunuz” sorusunu bir fıkradan yola çıkarak sordu. 

Konuşmasına bir hikayeyle başlamak istediğini belirten CHP’li Fatma Kaplan, “Okul tuvaletinde sigara içen üç erkek öğrenci öğretmenine yakalanır. Öğretmen üç erkek öğrenciye sorar ‘Siz içeride sigara mı içiyordunuz?’ Öğrencilerden biri ‘hayır hocam’ diye yanıt verir. Öğretmen tekrar sorar ‘Sigara içmiyorsanız, üç erkek bir kabinde ne yapıyordunuz?’ Bu sefer diğer öğrenci ‘Hopcam vallahi sigara içiyorduk’ diye itiraf eder

‘ÜÇ AKP'Lİ BİR KABİNDE NE YAPIYORDUNUZ?’

Şimdi soruyorum dünkü oylamada, aynı kabinde, birlikte oy kullanan 3 erkek AKP'li vekil eğer birlikte oy kullanmıyorduk, vallahi Anayasa'yı ve gizliliği ihlal etmiyorduk diyorsanız, 3 erkek bir kabinde ne yapıyordunuz? 3 AKP'li vekilin bir kabinde birlikte ne yaptığını milletimizin bilmeye hakkı vardır” ifadelerini kullandı.

kayak:sozcu.com.tr