BBC'ye Londra'da röpörtaj veren Başbakan Binali Yıldırım çeşitli açıklamalarda bulundu. Başbakan Binnali Yıldırım, Pkk'nın kolu YPG'ye ABD'nin silah yardımı kararını değerlendirdi. ABD'nin kararı olduğunu ve Türkiye'nin bu kararın yanlış olduğunu muhataplarına ilettiğini belirtti.

ABD'ye Savaş Açacak Değiliz

BBC Türkçe'nin verdiği habere göre Yıldırım,"Bu, IŞİD'in yok edilmesine yardımcı olmaz. Aksine daha fazla sorun ortaya çıkartır. Bunun ABD tarafından da anlaşıldığını düşünüyorum. Bana, bunun bir tercih değil, kısa vadeli bir gereksinim olduğunu söylediler. Rakka'da IŞİD'i yendikten sonra YPG ile işlerinin biteceğini belirttiler. Bekleyip, göreceğiz" dedi."Bu kararı değiştirmek için Türkiye'nin yapabileceği fazla bir şey olmadığını" ancak "Türkiye'nin durumu değiştirebileceğini" ifade etti.

BBC Türkçe'nin ABD'nin bu kararına rağmen Türkiye'nin atacağı somut adımlar sorusuna karşılık Binali Yıldırım, "ABD'ye savaş ilan edecek değiliz. Adı ister PKK olsun, ister PYD, ister YPG olsun fark etmez, terör örgütüne karşı savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

 Yıldırım, ABD tarafından silahlandırılmış olmasına karşın "Türkiye'nin kendisine yönelik bir tehdit hissetmesi halinde Suriye'de YPG'ye yönelik hava operasyonlarına devam edeceğini" sözlerine ekledi.

AB İLE YENİ SAYFAYA HAZIRIZ

Yıldırım aynı mülakatta Avrupa Birliği ile ilişkilere dair bir soru üzerine, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesinde bazı bakanların Avrupa'da miting yapmasının engellenmesinin ilişkilere "belli bir ölçüde zarar verdiğini" söyledi.

Yıldırım, "Ancak şimdi referandum bitti ve artık Türkiye ile Avrupa'nın ortak geleceğine bakıyoruz. Yeni bir sayfa açmaya hazırız. Eğer onlar da hazırsa birlikte hareket edebiliriz" dedi.