2019 Kredi Sicil Affı 

Kredi sicili bankalardan kulanılacak kredilerde bankaların göz önünde bulundurduğu en önemli kriterler arasında gelmektedir. Kredi sicili bozulanlar 5 yıl boyunca kredi imkanlarından faydalanamıyor. Bankalara olan borçlarını 90 gün boyunca ödemeyenler bankalar tarafından takibe alınıp yasal süreç başlatılmaktadır. Yasal süercin başlatılması demek üzerine kırmızı çizginin çekilmesi yani kredi sicilinin 5 yıl süre ile bozulduğu anlamına gelmektedir. 

2019'da kredi sicil affı çıkacak mı ?

Türkiye'nin son zamanlarda ekonomisindeki sıkışma vatandaşları ve esnafları zora sokmuştur. Nakit sıkıntısında krediye ihtiyacı olanlar ne var ki kredilerini ödeyemediklerinden veya herhangi bir sebepten sicili bozulanlar, sicili bozuk fakat borçlarını ödeyenler beş yıl dolmadığı için kredi alamıyor. Hal böyle olurken nakite ihtiyacı olan esnaf veya vatandaşın işleri daha zora giriyor. Çeşitli esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşları hükümetin bir düzenleme getirerek kredilerin önünü açmasını istemektedir. 

Ödenemeyen Borçlara Yapılandırma

Seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara müjde vermiş ve kamu bankalarının ödenemeyen borçlarını veya ödemekte zorlanılan borçları tekrar yapılandırableceğini açıklamıştı. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi kamu bankaları müşterilerinin başka bankalarda olan borçlarını da yapılandırabilecek uygulama getirilmişti. 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Bankalar kredi alacakların çeşitli kriterlerine bakmaktadır. Kredi çekmek istediğinizde gelir durumunuz, sgk durumunuz ve kredi notunuz yani Findeks notunuz size verilen kredide krierler arasına girmektedir. Düzenli ödemeler kredi notunuzun yüksek olmasını sağlamaktadır. Kredi notu 1200 ve üzeri olanlar bankalardan kredi kulanabilmektedirler. Kredi notu 0 ile 699 arasında olanların ise genelde kredi başvuruları onaylanmamaktadır.